Mapa serwisu | Niedzica

Wieś Niedzica dziś

Halina Karaś   

[Zdjęcia, {F4465} Zamek w Niedzicy. Fot. Dagna Kruszewska i Małgorzata Nadwadowska; {M443} Mapa. Gmina Łapsze Niżne. Mapa za: http://www.lapszenizne.pl/ (z dn. 20.05.2008 r.); {M444} Niedzica na mapie Polski. ]

Nazwa wsi oraz jej gwarowa postać dopełniacza i miejscownika: Niedzica, D. Niedzicy, Msc. (w) Niedzicy.

Przymiotnik od nazwy wsi: niedzicki.

Nazwa mieszkańców: gwar. niedziycanin, niedziycanka.

Gmina: Łapsze Niżne.

Powiat: nowotarski.

Województwo: małopolskie.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sądeckiego.

Położenie: Niedzica leży u południowo-wschodnich podnóży Pienin Spiskich, nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego i Jeziora Sromowieckiego. Przez wieś przepływa rzeka Nidziczanka.  Odległość od Nowego Targu wznosi ok. 35 km, od Zakopanego ok. 50 km. od Nowego Sącza ok. 80 km. Niedzica dzieli się administracyjnie na dwie części: Niedzica wieś i Niedzica Zamek (osiedle powstałe w związku z budową zapory wodnej i elektrowni).

Parafia: Niedzica.

Ludność: 1 683 osoby (w r. 2000) bez osiedla Niedzica Zamek (253 osoby), gęstość zaludnienia 93 os. / km2.

Powierzchnia wsi: 2 075,46 km2 (207546 ha) wraz z osiedlem Niedzica Zamek.

Niedzica – nie jest typową wsią rolniczą – mieszkańcy żyją przede wszystkim z turystyki. Niedzica stała się największym ośrodkiem wypoczynkowym w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego. Główne jej atrakcje to malowniczo położony Zamek Dunajec, jeden z najlepiej zachowanych zamków w Europie, i kościół św. Bartłomieja z XV w. z fragmentami gotyckiej polichromii z 1420 r. w prezbiterium.

Wsie sąsiadujące: Kacwin, Łapsze Niżne, Falsztyn (zob. mapa gminy Łapsze Niżne).

Czy wiesz, że... Turystów przyciąga też do Niedzicy opowieść o odkrytym w zamku (1946 r.) testamencie Inków spisanym indiańskim pismem węzełkowym (tzw. kipu), mówiącym podobno o skarbach ukrytych w jeziorze Titicaca.

 

 

Dane statystyczne za http://www. lapszenizne.pl/upload/pliki/strategia.doc . (III 2000 r.).

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS