Mapa serwisu | Dzianisz

Dzieje wsi Dzianisz

Aleksy Beśka i Marta Chrząstek   

Dzianisz powstał na początku XVII wieku, a zezwolenie na założenie wsi Walentemu Pietrzykowskiemu wydał 17 lipca 1619 roku starosta nowotarski Stanisław z Popowa Witowski. We wsi znajdowały się: młyn, falusz, karczma i tracz przy ujściu potoka.

Od 1765 roku wieś wraz z wójtostwem dzianiskim była w posiadaniu Józefa i Barbary Wojnarowskich. Od 1812 roku właścicielem tych terenów był Aleksander Zakrzewski, a po czterdziestu latach wieś kupił Karol Hauber. W 1852 roku Dzianisz liczył około 1000 mieszkańców. Od połowy wieku XIX aż do 1930 roku szlacheckie grunty przechodziły w ręce górali.

W 1932 roku staraniem mieszkańców Dzianisza wybudowano drewniany kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, który to zachowuje tradycyjny styl architektury podhalańskiej. Wewnątrz kościoła znajduje się kamienna figura św. Barbary z 1772 roku (dar Józefa i Barbary Wojnarowskich).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS