Mapa serwisu | Tekst 2 (Krzczeń)

Krzczeń

Nagranie: Magdalena Chudzik, Ewa Glińska, Magdalena Kłosińska, Kinga Michalska, 18 listopada 2006 r.
Przepisała Monika Kresa, opracowała Aleksandra Krawczyk-Wieczorek.
Informatorka: Bronisława Jagielska, ur. w. 1927 r. we wsi Ludwin (ok. 5 km na południowy zachód od Krzczenia).
W wieku 10 lat informatorka przeniosła się wraz z rodziną do Krzczenia. Czasy wojny światowej spędziła we wsi. Ukończyła pięć klas szkoły podstawowej.

Boże Narodzenie


Informacja: jeśli nie możesz odsłuchać nagrania, skorzystaj ze wsparcia znajdującego się na stronie Adobe)

 
A święta Bożego Narodzenia jak kiedyś wyglądały? Jakie potrawy?
A święta... a potrawy to też, ryba, to big..., kapusta z grochem, (z grzybami) a to… barszcz, pirożki jakieś, kasza gryczana, teraz… Takie ruzmaite te rzeczy. Zimniaki nawet rubili i to wszystko było postne. Też chuinke ubirali. (Souduche jak robili) A tam souducha.
A co to jest souducha?
To beło takie, roublili taki barszcz, takie sułduche, ta, ka, mąka gryczana, ji, ji pszenna i to było ruzbijane i stawiane, łono dobe zakisało i późnij to gutuwało i to tak wyglundało jak żur. Widziała pa... wie pani, co to żur. I tyle. A późnij już na drugi dzień, no to już
 
 
 
wędlyina, a tak to
 
 
 
najwiecy to ryb, bo to rybne takie, takie święta.
A jakie ozdoby choinkowe były wtedy?
A robiliśmy ruzmaite łańcuszki z takiego papieru to z bibuły, to łańcuch taki słoma ji i bibuła, ciastka napiczone byli i jabłka, cukierki i świeczki, normalne świeczki, to sie świeiciło, bu tam jag u nas to przecież ni było światła.
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS