Mapa serwisu |  Jabłonka

Wieś Jabłonka dziś

Izabela Stąpor   

Nazwa wsi: Jabłonka.

Gwarowa postać D. i Msc.: Jabłonki, Jabłonce.

Przymiotnik od nazwy wsi: jabłoński.

Gmina: Jabłonka.

Powiat: nowotarski.

Województwo: małopolskie.

Położenie: Jabłonka leży w polskiej części Orawy, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, na zachód od Nowego Targu. Wieś leży pośrodku kotliny, gdzie zbiegają się dopływy Czarnej Orawy. Do Jabłonki należy wiele osiedli i przysiółków leżących za rzeką lub na stokach niewysokich wzgórz, otaczających dolinę od zachodu i północnego wschodu.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Parafia: Jabłonka (Parafia Przemienienia Pańskiego).

Ludność: 4767 mieszkańców (2008 r.).

Powierzchnia gminy: 213,28 km2.

Od lat międzywojennych Jabłonka pełni rolę centrum administracyjnego Polskiej Orawy. Obecnie jest siedzibą gminy, centrum oświatowym i handlowym Orawy. Funkcjonuje w niej Orawskie Centrum Kultury i odbywają się liczne imprezy kulturalne i folklorystyczne. W Jabłonce znajduje się Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte i internat, ośrodek turystyczno-wypoczynkowy oraz centrum kultury mniejszości słowackiej w Polsce. Dawne tradycje handlowe są w Jabłonce wciąż żywe; w środy i soboty ściągają tu tłumy Polaków i Słowaków.

Sołectwa gminy Jabłonka: Chyżne, Jabłonka, Jabłonka-Bory, Lipnica Mała, Orawka, Podwilk, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna.

 

Źródła:

http://pl.wikipedia.org

http://www.jablonka.pl

http://ock.e-orawa.pl

http://www.orawa.turystyka.pl

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS