Mapa serwisu | Jamnica

Wieś Jamnica dziś

Izabela Stąpor   

Nazwa wsi oraz gwarowa postać jej dopełniacza i miejscownika: Jamnica, Jamnicy, (w) Jamnicy.
Województwo: podkarpackie.
Przymiotnik od nazwy wsi: jamnicki.
Gmina:  Grębów.
Powiat: tarnobrzeski.
Województwo: podkarpackie.
Położenie: Jamnica leży w odległości 4 km na wschód od Grębowa i 9 km na zachód od Stałowej Woli. Jak sama jej nazwa wskazuje teren charakteryzuje duża liczba jam i zagłębień. Przez gminę przepływają dwie rzeki Łęg i Trześniówka uchodzące bezpośrednio do Wisły. Szata roślinna to w przeważającej części bory sosnowe, spotyka się także lasy mieszane i liściaste, w których obok sosny występują: jodła, świerk i modrzew, a z drzew liściastych dąb, grab i brzoza.
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego.
Ludność: Brak danych. Całą gminę zamieszkuje  9 708 mieszkańców (4809 mężczyzn i 4893 kobiet), średnia gęstość zaludnienia wynosi 52 osoby na km2.
Powierzchnia wsi: Brak danych. W skład gminy wchodzi 8 sołectw: Grębów, Zabrnie, Wydrza, Krawce, Stale, Jamnica, Żupawa, Poręby Furmańskie. Gmina zajmuje obszar 187 km2.
Na terenie wsi działa Dom Ludowy w Jamnicy (od 1974 roku), jest Filia Szkoły w Grębowie dla klas I-III oraz przedszkole. W kwietniu 1999 r. w miejscowości Jamnica został otwarty salon sprzedaży samochodów marki Peugeot. Ta inwestycja wzbogaciła dorobek gminy. Salon samochodowy ma ciekawy wygląd i doskonale komponuje się z otoczeniem. Wzdłuż trasy Stalowa Wola – Grębów powstaje osiedle domków jednorodzinnych.
Dane statystyczne za: Urząd Statystyczny w Rzeszowie (www.stat.gov.pl), Powierzchnia i ludność w 2006 r., dane z 31 XII 2006 r.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS