Mapa serwisu | Jurgów

Wieś Jurgów dziś

Halina Karaś   

Nazwa wsi oraz jej gwarowa postać dopełniacza i miejscownika: Jurgów, D. Jurgowa, Msc. (w) Jurgowie.

Przymiotnik od nazwy wsi: jurgowski.

Nazwa mieszkańców: jurgowianin, jurgowianka; gwar. jurgowiok, jurgowionka.

Gmina: Bukowina Tatrzańska.

Powiat: tatrzański.

Województwo: małopolskie.

Położenie: najbardziej wysunięta na południowy zachód wieś polskiego Spiszu na prawym brzegu nieopodal przełomu rzeki Białki przy granicy ze Słowacją na północno-zachodnim Spiszu, w odległości od Białki Tatrzańskiej - 6 km, Bukowiny Tatrzańskiej - 3 km, Zakopanego - 19 km, Nowego Targu - 19 km, Krakowa - 100 km.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sądeckiego.

Parafia: Jurgów (rzymskokatolicka).

Ludność: 903 osób (w r. 2005).

Liczba domów: ponad 300 (rok 2008).

Powierzchnia wsi: 7,68 km2 (768 ha).

Jurgów leży na granicy gwary podhalańskiej i spiskiej. Naturalną granicą tych dwóch regionów jest rzeka Białka. Położenie Jurgowa po prawej stronie tej rzeki sytuuje miejscowość na Spiszu, ale wiele cech jest wspólnych z gwarą podhalańską, stąd też niektórzy dialektolodzy (np. K. Nitsch w Wyborze polskich tekstów gwarowych) zaliczają ją pod względem językowym do Podhala.

Jurgów – nie jest typową wsią rolniczą – mieszkańcy żyją przede wszystkim z turystyki (pensjonaty, kwatery prywatne). Nieopodal wsi powstaje stok narciarski. Wielu mieszkańców coraz powszechniej wyjeżdża też do pracy do większych miast lub za granicę. Stosunek jurgowian do swojej gwary jest pozytywny, dzieci uczą się jej w szkole. Mieszkańcy wsi w części znają język słowacki, mają na Słowacji rodziny. W języku słowackim jest też odprawiana jedna z niedzielnych mszy św. w miejscowym kościele rzymskokatolickim.

Wsie sąsiadujące: spiskie - Czarna Góra, Rzepiska, podhalańskie - Brzegi, Bukowina Tatrzańska (zob. mapa gminy Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska).

 

Fotografie: Halina Karaś i Izabela Stąpor.

Dane statystyczne za http://www.jurgow.pl (z dnia 25 III 2008 r.)

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS