Mapa serwisu | Wieś dziś - Słupica

Wieś Słupica dziś

Justyna Garczyńska   

Nazwa wsi oraz jej gwarowa postać D. i Msc.: Słupica, Słupicy, w Słupicy

Przymiotnik od nazwy wsi: słupicki

Nazwa mieszkańców: słupicoki

Gmina: Jedlnia Letnisko

Powiat: Radom

Województwo: mazowieckie

Położenie: Teren gminy Jedlnia Letnisko znajduje się na pograniczu Równiny Kozienickiej i Równiny Radomskiej, należących do Niziny Mazowieckiej. Dwie główne rzeki to Pacynka i Gzówka. Rzeźba terenu jest mało urozmaicona. Gleby są niskiej jakości, przeważnie bielicowe. Słupica to mała, malowniczo położona wieś. Na północy, południu i zachodzie otaczają ją lasy Puszczy Kozienickiej. Wieś leży pomiędzy rzeką Zagożdżonką od wschodu i Gzówką od zachodu.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa radomskiego.

Powierzchnia wsi: Powierzchnia wsi stanowi równinę zbliżoną kształtem do figury prostokąta i ciągnie się na obszarze 2 km ze wschodu na zachód i około 3 km z południa na północ. Słupica należy do tzw ulicówek.

Ludność: 510 osób

Słupica znajduje się na obszarze pogranicznym między dialektem mazowieckim i małopolskim. We wsi jest szkoła podstawowa, kościół, poczta, remiza strażacka oraz ośrodek zdrowia.

Wsie sąsiadujące: Aleksandrów, Cudnów, Budy Niemianowice, Gzowice Folwark


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS