Mapa serwisu | Wola Żarczycka

Wieś Wola Żarczycka dziś

Izabela Stąpor   

Nazwa wsi oraz gwarowa postać jej dopełniacza i miejscownika: Wola Żarczycka / Wola Zarczycka, Woli Żarczyckiej, (w) Woli Żarczyckiej.
Przymiotnik od nazwy wsi: żarczycki.
Gmina: Nowa Sarzyna.
Powiat: leżajski.
Województwo: podkarpackie.
Położenie: północno-wschodnia część województwa. podkarpackiego; 7 km od Nowej Sarzyny (w kierunku południowo-zachodnim) i w odległości 12 km od Leżajska (w kierunku północno-zachodnim).
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.
Parafia: Wola Żarczycka (rzymskokatolicka).
Ludność:  3840 osób. Całą gminę zamieszkuje 21 299 mieszkańców, w tym 10 543 mężczyzn i 10 756 kobiet (średnie zaludnienie to 148 osób na km).
Powierzchnia wsi:  35 km2. Teren gminy obejmuje obszar 144 km2.
W Woli Żarczyckiej można spotkać domy, które pochodzą jeszcze z początku XX wieku. Do zabytków należy również zaliczyć budynek Szkoły Podstawowej, bowiem pochodzi z 1900 r.
Miejscowość posiada nową sieć wodociągową i gazową, została też w pełni ztelefonizowana.  Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, Przedszkole, Ośrodek Zdrowa, sklepy spożywcze i przemysłowy oraz Dom Kultury z Remizą Strażacką.
Jedną z osobliwości przyrodniczych jest naturalne stanowisko różanecznika żółtego (azalii pontyjskiej - Rhododendron luteum) w Kołaczni koło Woli Zarczyckiej.
Dane statystyczne za: http://www.nowasarzyna.eu/gmina/podzial-administracyjny

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS