Mapa serwisu | Region dziś

Region dziś

Aleksandra Krawczyk-Wieczorek   

Omawiany obszar zajmuje wschodnią część województwa podkarpackiego. Największe miasta to Przemyśl (67 tys. mieszkańców), Jarosław (40 tys. mieszkańców) i Sanok (39 tys. mieszkańców).

Są to tereny typowo rolnicze. Cechuje je znaczne rozdrobnienie gospodarstw indywidualnych, dominują gospodarstwa do 5 ha. Jakość gleb jest zróżnicowana – słaba na południu (na terenach górskich i podgórskich), dobra na północy. Czyste środowisko naturalne i niski stopień chemizacji rolnictwa pozwalają na produkcję zdrowej żywności.

Atutem jest położenie w pobliżu przejść granicznych o statusie międzynarodowym w Hrebennem, Korczowej, Medyce i Krościenku oraz projektowana autostrada A-4.

W powiecie przemyskim oraz jarosławskim wydobywa się gaz ziemny. Są to ważne w skali kraju złoża wysokokalorycznego gazu ziemnego, są jednak na wyczerpaniu. W rejonach górskich wydobywa się surowce budowlane. Powiat jarosławski posiada również wody mineralne.

Turystów przyciągają tu nie tylko stoki Bieszczadów, lecz także czyste środowisko terenów podgórskich i Kotliny Sandomierskiej. Szczególnie na południu regionu bardzo dobrze rozwija się infrastruktura turystyczna. W obrębie regionu znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Pogórze Przemyskie, Park Krajobrazowy Doliny Sanu, Cisiańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Słonnych i liczne rezerwaty, m.in. Starzawa, Krępak, Szachownica w powiecie przemyskim. Znajdują się tu uzdrowiska Polańczyk (nad Jeziorem Solińskim) i Horyniec Zdrój (w pow. lubartowskim). Atrakcją turystyczną jest zamek w Łańcucie, zabytkowa starówka w Jarosławiu  oraz twierdza Przemyśl z fortami z lat 1978—1914, trzecia co do wielkości w Europie.

Mieszka tu mniejszość ukraińska, która kultywuje swoje tradycje narodowe. Świątynie greckokatolickie i prawosławne są m.in. w Gajach i w Kalnikowie w gminie Stubno. Dobrym przykładem wielokulturowości jest wieś Chatyniec, gdzie obok siebie stoją świątynie trzech różnych wyznań: kościół rzymskokatolicki, cerkiew unicka oraz cerkiew prawosławna (zob. zdjęcia).

 
 
 
 
 

Źródła:

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS