Mapa serwisu | Geografia regionu

Geografia regionu

Monika Kresa   

Wyróżniany w obrębie Wielkopolski właściwej region gwarowy – Wielkopolska południowa – położony jest jest na geograficznym obszarze Niziny Południowowielkopolskiej, w której skład wchodzą: Wysoczyzna Leszczyńska, Wysoczyzna Kaliska, Dolina Konińska, Kotlina Kolska, Wysoczyzna Włodawska, Równina Rychwalska, Wysoczyzna Turecka, Kotlina Sieradzka, Wysoczyzna Łaska, Kotlina Grabowska, Wysoczyzna Złoczewska, Kotlina Szczercowska, Wysoczyzna Wieruszowska. Kraina ta jest obszarem typowo rolniczym, uprawia się tu przede wszystkim pszenicę, żyto, buraki cukrowe, rzepak oraz warzywa i owoce.

W powiecie gostyńskim obszar lasów wynosi 108,224 km2, natomiast długość rzek i kanałów – 189,36 km, jest to zatem region o warunkach sprzyjających rozwojowi sportów wodnych.

Na terenie dawnego województwa leszczyńskiego znajduje się Przemęcki Park Krajobrazowy, który słynie z rezerwatu o nazwie „Wyspa Konwaliowa”. Porośnięta jest dębem bezszypułkowym. Rośnie tu także wiele cennych chronionych gatunków roślinnych na przykład lilia złotogłów, kosaciec syberyjski, buławnik czerwony. Nazwa wyspy pochodzi od masowo rosnącej konwalii majowej z pręcikami o różowym zabarwieniu.

Na wyspie występują rzadkie gatunki ptaków: kania czarna i kania ruda, czapla siwa, kilka gatunków dzięciołów, szpaki oraz gołąb siniak

W samym parku znajduje się ok. 760 gatunków roślin naczyniowych, w tym 30 podlegających ochronie całkowitej. Występuje tutaj wiele interesujących gatunków ptaków – z punktu obserwacyjnego „Zbiornik Wonieść” stwierdzono występowanie ok. 250 różnych gatunków, między innymi: bąk, kania ruda, błotniak zbożowy, orzeł bielik, kropiatka, rudogłówka, wąsatka. Poza ptakami spotkać można w parku: żabę zieloną, żabę trawną, ropuchę zwyczajną, padalca, jaszczurkę zwinkę czy zaskrońca.

Region leszczyński sprzyja agroturystyce i czynnemu odpoczynkowi, między innymi uprawianiu sportów wodnych: kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu i wędkarstwa, ponieważ znajdują się tu spore ilości jezior polodowcowych, które łączone są przez naturalne i sztuczne kanały. Bardzo popularna w regionie jest również turystyka rowerowa.

Dużym atutem turystycznym regionu są również stadniny koni, które zapraszają na wczasy w siodle, przejażdżki bryczką i rajdy konne.

W Lesznie działa Organizacja Turystyczna Leszno – Region, której podstawowym celem jest rozwój i promocja turystyki oraz aktywizacja turystyczna regionu i zdobywanie środków finansowych na rzecz rozwoju i promocji turystyki w regionie.

 
następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS