Mapa serwisu | Region dziś

Region dziś

Monika Kresa   

Najważniejsze miasta ziemi chełmińsko-dobrzyńskiej to Chełmno (20 381 mieszkańców), Toruń (206 765 mieszkańców), Lipno (14 884 mieszkańców), Rypin (16 000 mieszkańców). Dobrzyń (2 246 mieszkańców) jako historycznie jedno z głównych miast tej ziemi stracił niemal zupełnie znaczenie.

Dzisiejsza struktura socjologiczna i etniczna tych ziem została ukształtowana przez powojenne akcje przesiedleńcze. Po drugiej wojnie światowej od 1945 roku władze prowadziły na terenie akcję osiedleńczą na rozparcelowanych gospodarstwach poniemieckich. Osiedlano rodziny pochodzące z Polski południowo-wschodniej (dawne województwa rzeszowskie, kieleckie, lubelskie), przez co nastąpiło wielkie wymieszanie kultur. Administracyjnie znajduje się w granicach województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ziemia chełmińsko-dobrzyńska obejmuje obszar Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, co czyni z tych terenów wspaniałe miejsca wypoczynkowe, które dodatkowo ze względu na bogatą przeszłość historyczną, mają również edukacyjne walory turystyczne i są celem licznych wycieczek szkolnych i prywatnych. Znajdują się tu liczne rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.

Ziemia chełmińsko-dobrzyńska jest terenem typowo rolniczym, funkcjonuje tu kilkanaście większych zakładów przetwórczych, zakłady metalurgiczne i prywatne zakłady budowlane. W rolnictwie dominuje uprawa zbóż, ziemniaków i roślin pastewnych, hoduje się tu trzodę chlewną, bydło, drób.Fot. Justyna Garczyńska, Katarzyna Węglicka

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS