Opis dialektów polskich | Dialekt wielkopolski | Wielkopolska północna | Historia regionu | Dzieje wsi (Wola Skorzęcka)

 

Dzieje wsi - Wola Skorzęcka

Justyna Kobus

Historia Woli Skórzeckiej wydaje się sięgać dość odległych czasów, nawet XVI w. Bardziej szczegółowa data odnosi się do 1521 r., a dotyczy parafii w niedaleko położonym Kędzierzynie (dawna i obecna parafia): „przed tą datą do parafii w Kędzierzynie należały miejscowości: Kędzierzyn, Szczytniki, Żelazkowo, Wola Skorzęcka, Trzuskołoń, Lubochnia, Wierzbiczany, Goczałkowo

(http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Andrzeja_Apostoła_w_Kędzierzynie). Parafia kędzierzyńska należała do dekanatu Świętej Trójcy w Gnieźnie (obecna Fara), zatem podlegała arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Pierwszą świątynię w tej miejscowości zbudowano w 1321 r. (w tym roku erygowano parafię), zaś „obecnie istniejący kościół został wybudowany w 1840 roku, jest on siedzibą parafii należącej do dekanatu witkowskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_ św._Andrzeja_Apostoła_w_Kędzierzynie).
 „Według źródeł, przed rokiem 1869, proboszczowie kędzierzyńscy prowadzili trzy szkoły parafialne: w Kędzierzynie, Szczytnikach i Trzuskołoniu, kształcących miejscową ludność na poziomie elementarnym” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Andrzeja_Apostoła_w_Kędzierzynie). Z tych możliwości edukacyjnych z pewnością korzystali także mieszkańcy Woli.
Jedne ze starszych dokumentów administracyjnych datują wzmianki o Woli Skórzeckiej na lata 1874 i 1887. Mowa tu listach dusz (Seelenliste) za lata 1887–1936, 1874–1931. Późniejsze dokumenty to, m.in. rejestry mieszkańców wraz ze skorowidzami (1932 – 1943) i gromadzkie książki meldunkowe (1951 – 1954, 1956 – 1966) (www.wtg-gniazdo.org, http://szukajwarchiwach.pl).
Należy przy tym pamiętać, że nazwa wsi w l. 1939–1945 brzmiała dwojako – Wola Skorzencin lub Woltershagen (http://als.wikipedia.org/wiki/Gnesen).
W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
           

 
CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że huby to nie tylko pasożytujące na drzewach grzyby, ale także domostwa położone za wsią? Tak właśnie jest w Woli Skorzęckiej i w Siennie – wieś właściwa i huby.
 
 

 

 

 

Opracowania:
1. Patro G., Gmina Wągrowiec, Wągrowiec 2000.
2. http://als.wikipedia.org/wiki/Gnesen
3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_ św._Andrzeja_Apostoła_w_Kędzierzynie
4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Andrzeja_Apostoła_w_Kędzierzynie
5. http://szukajwarchiwach.pl
6. www.wtg-gniazdo.org

 

 

 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS