Gwara lasowska to gwara ludności zamieszkującej tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej w widłach Wisły i Sanu, między Wisłą, Wisłoką, Sanem a Wisłokiem, czyli między Sandomierzem, Tarnobrzegiem, Mielcem na zachodzie, Dębicą i Rzeszowem na południu, Leżajskiem i Niskiem na wschodzie.
Taki obszar funkcjonowania gwary lasowskiej wyznaczyła Janina Wójtowicz po wnikliwych badaniach fonetyki omawianej gwary (1966). W szczegółach różni się on nieco od obszaru Lasowiaków wyznaczanego przez etnografów, przede wszystkim przez Franciszka Kotulę, według którego kultura lasowiacka objęła swym zasięgiem dość rozległy teren, sięgając znacznie dalej na wschód, natomiast nieco mniejszy zasięg ma na zachodzie, północy i południu (zob. Mapa nr 1. Porównanie zasięgu gwary lasowskiej według Janiny Wójtowicz i Lasowiaków jako grupy etnograficznej według Franciszka Kotuli. Za: Wójtowicz 1966, Kotula 1962). Jest to zatem szerokie ujęcie gwary lasowskiej różne od prezentowanego wcześniej w literaturze.
Dialektologicznie należy zatem do wschodniej części gwar Małopolski środkowej i – częściowo – obejmuje również południowy kraniec Pogranicza wschodniego starszego (w nazewnictwie K. Nitscha: Małopolski wschodniej pierwotnej). Do szerszego rozumienia gwary lasowskiej nawiązuje Marian Kucała w Encyklopedii języka polskiego w haśle „gwara lasowska”, gdzie mówi o obszarze „w widłach Wisły i Sanu”, natomiast na schematycznej mapie dialektów polskich zaznacza gwarę lasowską w postaci napisu bez wyraźnego określania jej granic (zob. Mapa nr 2. Gwara lasowska na mapie dialektalnej Encyklopedii języka polskiego. Za: EJP 1991). Znacznie węższe rozumienie gwary lasowskiej ustaliło się wcześniej, już od końca XIX w.: od czasów publikacji Szymona Matusiaka Gwara lasowska w okolicy Tarnobrzega w 1880 roku, a następnie utrwaliło się dzięki badaniom Stanisława Bąka w okresie międzywojennym (Bąk 1926, 1928, 1931). Obaj badacze wydzielali gwarę lasowską tylko w okolicach Tarnobrzega, przy czym Stanisław Bąk podkreślał jej zróżnicowanie na dwa odłamy: wschodni (badany przez niego Grębów z przysiółkami i Jamnica) oraz zachodni (wsie Jeziórko, Stale, Żupawa) (Bąk 1928: 6).
Obie cechy uznawane za kryteria podziału dialektów polskich są realizowane w gwarze lasowskiej w nawiązaniu do obu dialektów, szczególnie zróżnicowana fonetyka międzywyrazowa, gdyż maurzenie to cecha wspólna: mazowiecko-małopolska (zob. Mapa nr 4. Mazurzenie i fonetyka międzywyrazowa w gwarze lasowskiej. Za: Wójtowicz 1966, mapa nr I, nr III).
Bardzo zróżnicowana jest wymowa samogłosek nosowych i połączeń samogłoska ustna + spółgłoska nosowa w gwarze lasowskiej (zob. Mapa nr 5. Wymowa samogłosek nosowych i grup eN, oN, aN w gwarze lasowskiej. Za: Wójtowicz 1966, mapa nr II, III, IV).
Wynika to z zetknięcia się na tym terenie gwar o różnych sposobach kontynuacji samogłosek nosowych (jw.: 105). Zróżnicowanie dotyczy zarówno rezonansu nosowego. jak i barwy tych samogłosek.
Wersja podstawowa