Mapa serwisu
Notice
: Undefined index: l2 in
/home/dialektologia/web/classes/maincontentclass.php
on line
151
Notice
: Undefined index: l3 in
/home/dialektologia/web/classes/maincontentclass.php
on line
151
Notice
: Undefined index: l4 in
/home/dialektologia/web/classes/maincontentclass.php
on line
151
| 
Folwarki
Folwarki dziś
Alina Kępińska
Nazwa miejscowości oraz jej postać:
·
M. Folwarki,
·
D. Folwarków,
·
Msc. (na) Folwarkach.
Przymiotnik od nazwy miejscowości:
folwarcki
Nazwa mieszkańców:
to z Folwarków
Gmina: miejska Radomsko
Powiat: radomszczański
Położenie: Folwarki to obecnie dzielnica Radomska, miasta powiatowego w południowej części województwa łódzkiego. Miasto leży w zachodniej części Wzgórz Radomszczańskich nad rzeką Radomką. Jest korzystnie położone: w odległości od Warszawy ok. 190 km, od Łodzi – 90 km, a od Katowic – ok. 105 km. Przebiega przez nie linia kolejowa Katowice – Warszawa oraz trasa szybkiego ruchu. Same Folwarki stanowią północno-zachodnią dzielnicę miasta.
Województwo: łódzkie
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa piotrkowskiego.
Parafia rzymskokatolicka: Radomsko
Liczba mieszkańców Radomska: ok. 50 tys. mieszkańców
Jeszcze w drugiej połowie XX wieku Folwarki były wsią, ale w końcu tego wieku zostały dołączone do Radomska. Wciąż jednak zachowują odrębność – zarówno w charakterze zabudowań (niektóre starsze domy są drewniane), jak i zajęć ludności (starsi mieszkańcy zajmują się uprawą niewielkich pól, hodowlą zwierząt). Także mieszkańcy, zwłaszcza starsi, mówią o sobie, że pochodzą z Folwarków i tu mieszkają, choć zawsze między Folwarkami a Radomskiem istniał ścisły związek. Starsi mieszkańcy pamiętają też wybuch II wojny światowej i straty, jakie ze sobą przyniosła. Dziewiętnastu młodych mieszkańców Folwarków Niemcy rozstrzelali w czasie wojny. We wrześniu 1939 roku zniszczeniu uległo centrum Radomska i znajdujące się w pobliżu Folwarków fabryki. W samym Radomsku liczba mieszkańców w czasie wojny zmniejszyła się o około 8 tys. i pod koniec 1944 wynosiła 18 364.
Po wojnie Radomsko podobnie jak przed wojną należało do województwa łódzkiego, a powiat radomszczański był w nim największy, zarówno pod względem obszaru (1 560 km
2
), jak i liczby ludności (ok. 135 tys. w 1960 r.). Powiat radomszczański istnieje ponownie po przerwie na lata 1975-1998, gdy nie było w Polsce powiatów, a samo miasto i jego okolice należały administracyjnie do województwa piotrkowskiego. Obecnie powierzchnia powiatu to 1 443 km
2
, a liczba ludności – 120,3 tys.
Rozbudowa miasta, powstanie nowych dzielnic, przyłączanie podmiejskich obszarów do miasta, wszystko to zmieniło dotychczasowy układ urbanistyczny i komunikacyjny Radomska i podmiejskich miejscowości. Zmiany objęły także przyłączane do miasta wsie, np. w Folwarkach powstała Szkoła Podstawowa nr 10.
Opracowano na podstawie:
http://www.radomsko.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Radomsko
Fotografie: Magdalena Mandecka, Katarzyna Olejnik-Łodyga
Start
Wprowadzenie
Podstawy dialektologii
Opis dialektów polskich
Kaszubszczyzna
Kultura ludowa
Leksykon terminów
Leksykon kaszubski
Autorzy
Mapa serwisu
Literatura
ISBN: 978-83-62844-10-4
© by Authors.
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie:
ITKS