Mapa serwisu
Notice: Undefined index: l2 in /home/dialektologia/web/classes/maincontentclass.php on line 115
 | Sądecczyzna

Sądecczyzna

Geografia regionu

Historia regionu
Dzieje wsi
- Łososina Górna
- Młyńczyska
- Podegrodzie

Region dziś
Wieś dziś
- Łososina Górna
- Młyńczyska
- Podegrodzie

Gwara regionu
Teksty gwarowe
Łososina Górna
- Tekst 1
- Tekst 2
- Tekst 3
- Tekst 4
Młyńczyska
- Tekst 5
- Tekst 6
Podegrodzie
- Tekst 7
- Tekst 8
Słowniki gwarowe
Kultura ludowa
Literatura

Pogórze środkowe, a ściślej obszar gwary podegrodzkiej (nazwanej tak od miejscowości Podegrodzie położonej w jego centrum), pod względem geograficznym to część Beskidu Wyspowego i niewielka część Beskidu Sądeckiego (na południe i południowy wschód od Limanowej po Nowy i Stary Sącz, na południu po Piwniczną).

Większość szczytów Beskidu Wyspowego nie łączy się w wyraźne grzbiety i pasma, lecz stanowi samodzielne wzniesienia o stromych stokach i spłaszczonych wierzchołkach, na ogół nieprzekraczające 1000 m n.p.m. Najwyższe wzniesienia na obszarze gwary podegrodzkiej to m.in. Modyń (1028), Cichoń (928), Ostra (922 m n.p.m.), Jaworz (920), Sałasz (909). Rzeki i potoki Beskidu Wyspowego płyną do Raby i Dunajca.

Administracyjnie obszar gwary podegrodzkiej wchodzi w skład dwóch powiatów, obejmując część powiatu nowosądeckiego (w całości gmina Podegrodzie, część gmin Stary i Nowy Sącz, Rytro i Chełmiec) i niewielką część powiatu limanowskiego (gmina Łukowica i część gminy Słopnice i Limanowa).

 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS