Strona 9 z 15
Tabaka na Kaszubach jest popularna od dawna. Jednak jej zażywanie związane jest przedmiotami, w których się mieści. Do nich należą tabakiery, na Kaszubach wytwarzane przede wszystkim z rogu lub bursztynu. Tabakiery i rożki do tabaki wyrabia się z rogów bydła. Po przecięciu rogu na trzy części smaruje się je tłuszczem i kładzie na rozżarzone węgle lub gotuje się w garnku tak długo, aż zmiękną. Obróbka termiczna musi być kontrolowana, gdyż róg słabo rozgrzany pękał przy obróbce, przegrzany natomiast przepalał się. Przykry zapach towarzyszący gotowaniu roznosi się po domu i okolicy. Potem nabija się je na drewniane modełko i formuje kształt zwykle walcowaty i spłaszczony. Rożki natomiast mają swój spiczasty kształt, gdyż są cięte z samego końca naturalnego rogu, dorabia się im tylko denko.
Tabakierki i rożki rzadko się zdobi, jeśli jednak to rzeźbą, rytami lub metalowymi odzobami. Naturalne kolory: biel, krem, brąz, oliwka, czerń zapewniają oryginalność, są niepowtarzalne.
Obecnie w tej sztuce wykorzystuje się różne rogi zwierząt: barana, jelenia, kozy, krowy. Prócz tabakier wyrabia się z nich przedmioty użytkowe: łyżki, widelce, łyżki do butów, trąbki myśliwskie, gwizdki, breloki i dekoracyjne: kolczyki, pierścienie, wisiory.
Największą kolekcję sztuki rogarskiej można obejrzeć na Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki podczas Święta Tabaki w Chmielnie.
|