Kaszubszczyzna | Kultura materialna Kaszub | Rogarstwo

Rogarstwo

autor i fot.: Małgorzata Klinkosz

Spis treści
Abecadło
Haft
Regionalny strój                                                                  
Godła, symbole, wizerunki
Taniec
Garncarstwo
Plecionkarstwo
Rogarstwo
Muzea
Malarstwo
Rzeźba
Bursztyniarstwo
Architektura
Tkactwo
Tabaka na Kaszubach jest popularna od dawna. Jednak jej zażywanie związane jest przedmiotami, w których się mieści. Do nich należą tabakiery, na Kaszubach wytwarzane przede wszystkim z rogu lub bursztynu. Tabakiery i rożki do tabaki wyrabia się z rogów bydła. Po przecięciu rogu na trzy części smaruje się je tłuszczem i kładzie na rozżarzone węgle lub gotuje się w garnku tak długo, aż zmiękną. Obróbka termiczna musi być kontrolowana, gdyż róg słabo rozgrzany pękał przy obróbce, przegrzany natomiast przepalał się. Przykry zapach towarzyszący gotowaniu roznosi się po domu i okolicy. Potem nabija się je na drewniane modełko i formuje kształt zwykle walcowaty i spłaszczony. Rożki natomiast mają swój spiczasty kształt, gdyż są cięte z samego końca naturalnego rogu, dorabia się im tylko denko.
Tabakierki i rożki rzadko się zdobi, jeśli jednak to rzeźbą, rytami lub metalowymi odzobami. Naturalne kolory: biel, krem, brąz, oliwka, czerń zapewniają oryginalność, są niepowtarzalne.
Obecnie w tej sztuce wykorzystuje się różne rogi zwierząt: barana, jelenia, kozy, krowy. Prócz tabakier wyrabia się z nich przedmioty użytkowe: łyżki, widelce, łyżki do butów, trąbki myśliwskie, gwizdki, breloki i dekoracyjne: kolczyki, pierścienie, wisiory.
Największą kolekcję sztuki rogarskiej można obejrzeć na Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki podczas Święta Tabaki w Chmielnie.
 
 

 

 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS