Kaszubszczyzna | Kaszuby północne | Rumia - dzieje

Dzieje miasta Rumia

Karolina Serkowska
fot.: http://www.pomorskie.eu
 

Rumia jest młodym organizmem miejskim, powstałym z połączenia wiosek Rumia i Zagórze oraz ich wybudowań: Lotniska, Białej Rzeki, Janowa, Szmelty, Kazimierza. Jako punkt stałego, nieprzerwanego osadnictwa należy do najstarszych w regionie.

Korzystna lokalizacja oraz obfitość wody i lasów sprawiła, iż teren Rumi ludzie zamieszkiwali od II tys. p. n. e. Osadnictwo o charakterze stałym pojawiło się w miejscu Starej Rumi i Zagórza w V w. p.n.e., zaś na początku n. e. funkcjonowała w rejonie ul. Mickiewicza duża osada przemysłowa, której mieszkańcy zajmowali się wytopem żelaza. Pozostałości osady halę-produkcyjną i piec dymarkę, odkryli w latach 90. XX w. gdańscy archeolodzy.
 
Początkowo Rumia stanowiła zaplecze dla samolotów Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Była to też pierwsza siedziba Aeroklubu Gdańskiego. W 1935 w Rumi, na przedłużeniu ul. Żwirki i Wigury uruchomiono cywilny port lotniczy dla Gdyni, sukcesywnie go rozbudowując. Na terenie Rumi znajdują się ruiny kościoła Świętego Krzyża.
 
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS