Kaszubszczyzna | Kultura materialna Kaszub | Godła, symbole, wizerunki

Godła, symbole, wizerunki

autor: Małgorzata Klinkosz

 
Spis treści
Abecadło
Haft
Regionalny strój                                                                  
Godła, symbole, wizerunki
Taniec
Garncarstwo
Plecionkarstwo
Rogarstwo
Muzea
Malarstwo
Rzeźba
Bursztyniarstwo
Architektura
Tkactwo

Flaga – ma barwy pochodzące od herbu Kaszub: u góry ma pas koloru czarnego, na dole żółtego, barwy flagi są pochodną herbu Kaszubów. 19 marca, w Dzień Jedności Kaszubów, w ramach akcji promującej poznawanie kaszubskich symboli na ulicach pomorskich miejscowości można otrzymać za darmo flagi w różnych rozmiarach. Celem tego typu działań jest propagowanie ogłoszenia dnia 19 marca również Dniem Flagi Kaszubskiej. Tego bowiem dnia, 1238 roku, po raz pierwszy w bulli papieża Grzegorza IX napomknięto o Kaszubach.
 
 

 
Herb- czarny gryf na żółtym lub złotym tle. Gryf, mityczne zwierzę przedstawiane najczęściej z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Na Pomorzu jego wizerunek pojawił się ok. XIII w. w godle książąt zachodniopomorskich. Dla Pomorza Wschodniego, w tym Kaszub, stał się symbolem w XV w. Obecny kształt gryfa na złotym polu, z koroną, Kaszubi obrali za swój herb inspirując się zachodniopomorskim wzorcem książąt z linii wołogoskiej. Kaszubi chętnie wywieszają swój herb w różnych miejscach, na balkonach, domach, szczególnie w dniu kaszubskiego święta regionalnego, 19 marca, podczas rozgrywek drużyn sportowych, w których jedna jest kaszubska, druga nie. Spotyka się też coraz więcej naklejek z herbem na samochodach, witrynach sklepowych, przystankach autobusowych i tramwajowych, w pociągach. Rowerzyści przyczepiają sobie tabliczki, naklejki na rowerach, noszą czapki z herbem. Kaszubi chętnie manifestują swoją przynależność regionalną nosząc czarne lub żółte koszulki z herbem i napisem Kaszëbë. Gdzieniegdzie pojawiają się rozmaite modyfikacje herbu, np. z kanadyjską flaga, wskazujące na Kaszubów ontaryjskich, którzy wyemigrowali z Kaszub pod koniec XIX w. i tam osiedli.

 

 
 

 

 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS