Mapa serwisu | Kuchnia ludowa

Kultura ludowa

Katarzyna Sornat
Spis treści
Kultura ludowa
Tradycyjny strój ludowy
Kuchnia ludowa
Taniec ludowy
Obrzędowość doroczna
Obrzędowość rodzinna
Wesele kołbielskie
Przyśpiewki ludowe
Zabobony i podania o
demonach
Rękodzieło

Kuchnia ludowa

      Choć dawniej posiłki ludu wiejskiego nie były tak urozmaicone jak w dzisiejszych czasach to z pewnością były one zdrowsze, bo nie zawierały konserwantów. Ludzie na wsi jadali, to co sami wyprodukowali: z mleka przyrządzali śmietanę, masło oraz twaróg. Powszechnie znana była też roślina, zwana gwarowo kumosą, którą podawano smażoną na maśle. Mięso jadano dość rzadko - zazwyczaj raz w tygodniu i podczas świąt. W Wielkim Poście najczęściej pojawiającą się potrawą na kołbielskich stołach była sójka. Każda „porządna” gospodyni potrafiła własnoręcznie zaczynić ciasto na chleb, który następnie wypiekała na liściach chrzanu.

Sójka kołbielska

     Czas adwentu traktowano niegdyś na wsi jako czas ścisłego postu, który miał jak najlepiej przygotować jej mieszkańców do świąt Bożego Narodzenia. W tym właśnie okresie gospodynie z Głupianki i innych okolicznych wsi przygotowywały popularne wówczas wśród tutejszej ludności sójki.

   Sójka kołbielska to potrawa, którą przygotowywano najczęściej w czasie postnym, gdyż jest to danie, które nie zawiera mięsa. Duży pieróg musiał koniecznie składać się z kapusty, kaszy jaglanej i oleju lnianego. Niektóre gospodynie dodawały także suszone grzyby.

Składniki i sposób przyrządzenia:
Farsz:kapusta kiszona, kasza jaglana, grzyby lub pieczarki, olej lniany, cebula, sól, pieprz.
Kapustę gotuje się i w trakcie gotowania dodaje pozostałe składniki.

Ciasto:
- mąka
- woda
- sól
- drożdże
 

    Ciasto robi się tak jak na kluski do rosołu (z tą tylko różnicą, że się go nie kroi, a wałkuje na dość grube kawałki). Następnie, przygotowany farsz należy zawinąć w uformowane placki, posklejać i upiec w piekarniku. Wedle uznania, sójki można dodatkowo posmarować białkiem, by efektownie błyszczały. 

Zacierki na mleku
 
Składniki:
- 2 litry mleka
- 11 łyżeczek mąki pszennej
- gorąca woda
- sól
- cukier
 

Sposób przyrządzenia:

    Z mąki i gorącej wody zagnieść twarde ciasto, z którego należy formować zacierki (ciasto po kawałeczku rwać i zacierać prawą dłonią do lewej). Tak przygotowane kluseczki pozostawić do wyschnięcia. Następnie, na gotujące mleko wrzucać zacierki i gotować na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając. Dla smaku przyprawić cukrem lub solą. Gorącą potrawę przelać do misek i podawać bezpośrednio po przyrządzeniu.

                                                         
Smalec z jabłkami
 
Składniki:
- 1kg podgardla wieprzowego
- 1kg boczku
- 6 cebul
- 2 duże, kwaśne jabłka
- 2 ząbki czosnku
- ziele
- pieprz
- sól
- majeranek


Sposób przyrządzenia:

     Boczek i podgardle drobno pokroić; smażyć, aż się stopią. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, roztarty czosnek i przyprawy. Jeszcze trochę podsmażyć. Na koniec wrzucić jabłka starte na tarce o grubych oczkach. Do smaku przyprawić solą i pieprzem. Stopiony smalec zlewać do pojemników, cały czas mieszając, by skwarki nie osiadły na dnie. Ostudzony, najlepiej smakuje z chlebem i ogórkiem małosolnym.

Źródło:

1. Strona internetowa Pani Anety Bartnickiej: http://www.folklor.bartnicka.pl/

 

 

poprzednia następna

 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS