Mapa serwisu | Dąbrowica

Wieś Dąbrowica dziś

Izabela Stąpor   

Nazwa wsi oraz gwarowa postać jej dopełniacza i miejscownika: Dąbrowica, Dąbrowicy, (w) Dąbrowicy.
Przymiotnik od nazwy wsi: dąbrowicki.
Gmina: Baranów Sandomiersk.
Powiat: tarnobrzeski.
Województwo: podkarpackie.
Położenie: Dąbrowica to wieś w gminie Baranów Sandomierski, która leży  w północnej części województwa podkarpackiego i graniczy z gminami: Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Padew Narodowa, Cmolas, Osiek i Łoniów. Zgodnie ze swym położeniem w Małopolsce (obecnie województwo podkarpackie), wieś była niegdyś nazywana "Dąbrowicą Małopolską" (taki zapis widniał np. na biletach kolejowych).
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.
Parafia: Dąbrowica (rzymskokatolicka).
Ludność: Brak danych o wsi, gminę zamieszkuje 12 036 osób, w tym 5 978 mężczyzn i 6 058 kobiet (średnia gęstość zaludnienia wynosi 99 osób na km2).
Powierzchnia wsi: Brak danych o wsi, natomiast ogólna powierzchnia gminy wynosi dokładnie 122 km kwadratowych, co stanowi 2% powierzchni całego województwa.
Do końca XIX wieku wsie Dąbrowica Ślęzaki, Maczaki i Marki należały do parafii Miechocin, oddalonej o 15 km. W roku 1870 podjęto budowę kościoła w Ślęzakach, w których miała powstać nowa parafia.
Obecnie na terenie miejscowości funkcjonuje Publiczne Przedszkole, Publiczna Szkoła Podstawowa i sklepy. Znajduje się tu również Dom Ludowy i Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.
Wieś znana jest z zachowywania tradycji lasowiackich. Działa tu zespół obrzędowy "Lasowiaczki'' (do którego od 1976 roku należy Anna Rzeszut). To jeden z najbardziej znanych zespołów obrzędowych w Polsce, prezentujący kulturę ludową Lasowiaków, ich zwyczaje, tradycje i pieśni. Na swoim koncie zespół ma wiele nagród, m.in. Franciszka Kotuli czy Kolberga.
Dane statystyczne za: Urząd Statystyczny w Rzeszowie (www.stat.gov.pl), Powierzchnia i ludność w 2006 r., dane z 31 XII 2006 r.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS