Mapa serwisu | Olszyny

Wieś Olszyny dziś

Halina Karaś   

 

Nazwa wsi oraz gwarowa postać dopełniacza i miejscownika: Olszyny, Olszyn, w Olszynach, gwar. Łolsyny, Łolsyn. w Łolsynak.

Przymiotnik od nazwy wsi: olszyński.

Nazwa mieszkańców: gwar. łolsyniok, łolsynionka, ogp. olszynianin, olszynianka.

Gmina: Rzepiennik Strzyżewski.

Powiat: tarnowski.

Położenie: wieś położona na obszarze Pogórza Ciężkowickiego 17 km na zachód od Tuchowa, 37 km od Tarnowa, 30 km na północ od Gorlic. Olszyny znajdują się w północno-wschodniej części Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki (jest tu kilka ciekawych pomników przyrody, m.in. wiekowy dąb).

Województwo: małopolskie.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Parafia: Olszyny (rzymskokatolicka), kościół drewniany pw. Podwyższenia św. Krzyża.

Ludność: 2 214 osób (2008 r.). Gęstość zaludnienia – 99 osób / km2.

Liczba domów: 560 (2008 r.).

Powierzchnia wsi: 2, 24 km2.

Olszyny należą do gminy Rzepiennik Strzyżewski, którą się określa jako gminę rolniczą, charakteryzującą się znacznym rozdrobnieniem gospodarstw rolnych i dużą liczbą osób utrzymujących się z rolnictwa. Główne uprawy to ziemniaki i zboże. Gmina specjalizuje się w produkcji zwierzęcej. Mieszkańcy łączą tez często pracę na roli w małych kilkuhektarowych gospodarstwach z pracą poza rolnictwem. Częsta jest też sezonowa emigracja zarobkowa, głównie do Włoch, Hiszpanii, Austrii, Niemiec. W Olszynach jest szkoła podstawowa i gimnazjum.

Wsie sąsiadujące: Rzepiennik Suchy, Rzepiennik Biskupi, Jodłówka Tuchowska, Żurowa, Ołpiny (zob. mapa gminy Rzepiennik Strzyżewski).

 

Dane statystyczne za:

 http://www.wikipedia.org.pl (z dnia 25 III 2008 r.),

http://www.rzepiennik.intarnet.pl (z dnia 20 XII 2008 r.).

 

Fotografie: Jolanta Janusz.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS