Mapa serwisu | Radkowice

Wieś Radkowice dziś

Stanisław Cygan

Nazwa wsi oraz gwarowa postać D. i Msc.: Radkowice, Radkowic, (w) Radkowicach.

Przymiotnik od nazwy wsi: radkowicki.

Nazwa mieszkańca: radkowianin, radkowianka, gw. radkowiok, radkowionka.

Gmina: Pawłów.

Powiat: starachowicki.

Województwo: świętokrzyskie.

Położenie: wieś jest usytuowana w kierunku północno-wschodnim od Kielc w odległości ok. 40 km, od Starachowic w odległości 18 km, a od Bodzentyna 12 km.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do woj. kieleckiego.

Parafia: Radkowice.

Liczba mieszkańców - 665, 1 osoba zameldowana na pobyt tymczasowy (r. 2007).

Wsie sąsiednie: Bronkowice, Radkowice Kolonia, Rzepinek, Rzepin.

Wieś Radkowice jest położona na terenie pagórkowatym. Dzieli się wyraźnie na cztery części. Na poł.-wschód równolegle do skraju lasu rozciąga się część, zwana Podborzem. W kierunku poł.-zach. znajdują się Podosiny, które łączą się z wsią sąsiednią, czyli Bronkowicami. W bezpośrednim sąsiedztwie Starej Wsi mieści się dwór (resztówka podworska raz z zabytkowym parkiem, stuletnim modrzewiowym dworkiem i zabytkową stodołą umieszczoną w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni k. Chęcin). Równolegle do Podborza w kierunku płd. rozpościera się strona, która jest podzielona na 3 części: Zagajnie, Stronę, Podślesinę, zwaną niekiedy Ukrainą. Przez część, zwaną Stroną, prowadzi bita droga, łączącą wieś ze Starachowicami, gminnym Pawłowem. Część wsi Radkowice Kolonia, łącząca się bezpośrednio z Bronkowicami, rozciąga się na górzystym terenie sięgającym aż do rzeki Świśliny i dalej po Brogowiec. Tędy prowadzi droga na Wykus, gdzie bije źródło Langiewicza.

Główne źródła utrzymania osób dorosłych to praca we własnych, niedużych gospodarstwach rolnych, praca najemna poza rolnictwem, emerytury, renty inwalidzkie. 26 osób prowadzi własną działalność gospodarczą.

Na wsi znajduje się Szkoła Podstawowa im. Wandy Pomianowskiej, ośrodek zdrowia. Są trzy sklepy prywatne i sześć tartaków.


Dane statystyczne: udostępnione przez pracowników UG w Pawłowie.

« poprzedni artykuł następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS