Mapa serwisu | Spławie

Wieś Spławie dziś

Błażej Osowski   

Spławie to wieś leżące we wschodniej części województwa wielkopolskiego na terenie gminy Golina (w centralno-zachodniej części powiatu konińskiego). Golina znajduje się około 7 km na zachód od Konina (głównego miasta wschodniej Wielkopolski), a Spławie około 1,5 km na zachód od niej.

Spławie leży na terenie gminy Golina około kilometr na północny-zachód od miasta. Bliskość miasta sprawia, że we wsi nie ma kościoła, szkoły czy poczty. Przez Spławie przebiega trasa kolei żelaznej Paryż-Moskwa, jednak na terenie samej wsi nie ma przystanku kolejowego. Najbliższe znajdują się w sąsiednim Adamowie i nieco dalej położonym Cieninie Kościelnym. Głównym zajęciem mieszkańców jest przede wszystkim rolnictwo. Jest tak zresztą w przypadku całej gminy, której aż 83% to użytki rolne. Spławie graniczy z Goliną oraz innymi wioskami: Adamowem, Myśliborzem, Przyjmą, Cieninem Kościelnym (ten ostatni leży już w ościennej gminie).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS