Mapa serwisu | Złatna

Wieś Złatna dziś

Weronika Iwanek   

Nazwa wsi oraz jej gwarowa postać dopełniacza i miejscownika: Złatna, D. Złatnej, Msc. (w) Złatnej.

Przymiotnik od nazwy wsi: złatniański.

Nazwa mieszkańców: złatnianie, złatnianin, złatnianka.

Gmina: Ujsoły.

Powiat: żywiecki.

Województwo: śląskie.

Położenie: Złatna leży w Beskidzie Żywieckim, na północny wschód od Ujsół, w dolinie potoku Bystra, na wysokości ok. 750 m n.p.m. Centrum wsi położone jest nieco powyżej ujścia potoku Straceniec do Bystrej. Miejscowość jest oddalona o ok. 19 km od granicy polsko – słowackiej.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bielskiego.

Parafia: Ujsoły (rzymskokatolicka).

Ludność: 786 osób (dane z 1.10.2008).

Liczba domów: ok. 380 (w 2008 roku).

Powierzchnia wsi: 3121 ha.

Złatna od zawsze była typową wsią rolniczą. Obecnie sytuacja się zmienia – coraz więcej ludzi zajmuje się turystyką (powstają kwatery prywatne i pensjonaty) lub wyjeżdża do pracy do większych miast albo za granicę.

Miejscowość leży w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego, co stanowi gwarancję zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego regionu. Jest to teren typowo górski. W całej gminie Ujsoły znajduje się 21 szczytów powyżej 1000 m n.p.m. Wsie i przysiółki rozrzucone są po okolicznych zboczach nierzadko aż do wysokości 800 m.

Stosunek mieszkańców do gwary jest różny i zależy od wieku. Starsze osoby posługują się gwarą na co dzień, młode natomiast się jej wstydzą i wypierają. Mimo bliskiego sąsiedztwa Słowacji, niewielu złatnian posługuje się językiem słowackim.

Wsie sąsiadujące: Ujsoły.

 

 

Dane statystyczne za: Urząd Gminy Ujsoły, ul. Gminna 1, 34-371 Ujsoły z dnia 12 listopada 2008

 

Fotografie: Weronika Iwanek

 

 

« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS