Mapa serwisu | Region dziś

Region Dziś

Stanisław Cygan   

Po 1989 roku reforma kraju doprowadziła do licznych zmian administracyjnych, także do wzrostu bezrobocia w regionie, m.in. w Starachowicach, Ostrowcu Św., Skarżysku-Kamiennej i Końskich.

Pierwszego stycznia 1999 roku utworzono województwo świętokrzyskie. Jego powierzchnia wynosi 11 691 km2, co stanowi 3, 7 % powierzchni kraju. Liczba mieszkańców to ok. 1,3 mln osób. Podzielone jest ono na 102 gminy, 14 powiatów oraz jedno miasto na prawach powiatu – Kielce. Na jego terenie jest 29 miast i 2842 wsie. Największe miasta regionu: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, Końskie. Świętokrzyskie graniczy z następującymi województwami: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i łódzkim. Województwo świętokrzyskie ma charakter przemysłowo-rolniczy.

Region świętokrzyski jest miejscem ciekawym dla turystów, ośrodkiem kultury, nauki (Kielce, Sandomierz). W Kielcach działają dwa teatry, filharmonia, liczne placówki kulturalne, m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej z parkiem etnograficznym w Tokarni, k. Chęcin. Najbardziej znane w kraju przedsiębiorstwa to przede wszystkim: NSK „Iskra” S.A., jedyny w Polsce producent świec zapłonowych oraz łożysk tocznych, Kolporter S.A, Exbud Kielce, Targi Kielce. To właśnie centrum targowe, drugi co do wielkości w kraju ośrodek targowy, od ponad 10 lat funkcjonuje na polskim rynku wystawienniczym (prezentacja sprzętu budowlanego, transportowego i wojskowego; organizacja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego „Autostrada - Polska”, Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów „SacroExpo”. W Psarach działa Centrum Usług Satelitarnych „TP SAT”, wykorzystujące najnowocześniejsze techniki satelitarne do przesyłania informacji.

Organizuje się tu imprezy ogólnopolskie o charakterze kulturalnym, np. Harcerski Festiwal Kultury i Młodzieży Szkolnej, Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT. W Kielcach w Muzeum Zabawek i Zabawy znajdują się jedne z największych w Europie eksponatów zabawek (ponad 18 tysięcy), zaś w Jędrzejowie drugie co do wartości i kolekcji Muzeum Zegarów Słonecznych oraz pierwszy w Polsce klasztor cystersów.

{M 287-M289} - Region świętokrzyski - najnowsza historia terytorium

{M284-285} - Mapy przedstawiające aktualny podział administracyjny woj. świętokrzyskiego

Atrakcje turystyczne regionu - zob. strony internetowe:


 


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS