Mapa serwisu | Region dziś

Region dziś

Irena Harasimowicz   

Obecnie Krajna jako region historyczno-kulturowy nie tworzy wyodrębnionej jednostki administracyjnej. Należy do czterech województw: kujawsko-pomorskiego (Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Nakło nad Notecią), pomorskiego (Debrzno), lubuskiego (Strzelce Krajeńskie) i wielkopolskiego (Złotów).

Główne miasta regionu to Nakło nad Notecią, Złotów, Strzelce Krajeńskie, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Wyrzysk, Debrzno, Mrocza, Krajenka, Łobżenica, Wysoka, Kamień Krajeński.

Jest to teren przemysłowo-rolniczy z rozwijającą się ostatnio turystyką (w tym agroturystyką).

Krajna posiada swój nieoficjalny hymn, którego autorem jest Paweł Jasiek. Oryginalny tekst znajduje się w zbiorach dokumentów w Domu Polskim w Zakrzewie. Paweł Jasiek Paweł Jasiek ( 1908- 1982), pseudonim Krajnomir, działacz oświatowy, bibliotekarz, urodzony w Zakrzewie, który wspominał: "Hymn Krajny napisałem w Olsztynie w dniu 25 sierpnia 1932roku, tuż po powrocie z wakacji letnich spędzonych w Zakrzewie. Melodia powstała równolegle z tekstem. W maju 1975 roku prof. Bernard Pietrzak z Łodzi opracował melodię w układzie na 4-głosowy chór mieszany".



Źródła:

Elżbieta Dzikowska, Odkrywamy Krajnę, [w:] tejże, Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce, Warszawa 2005, s. 228-251.

Adam Dylewski, Krajna, [w:] tegoż, Wielkopolska, Warszawa 2007, s. 124-127.

http://www.wydawnictwo.apsl.edu.pl


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS