Kaszubszczyzna | Kaszuby środkowe | Cewice dziś

Wieś Cewice dziś

Małgorzata Klinkosz
Miejscowość Cewice kaszubskie Cewice, niemieckie Zewitz usytuowana jest w centralnej części Gminy. Znajduje się w odległości 15 km od Lęborka oraz 100 km od Gdańska i 55 km od Słupska. Przez jej teren biegną dwie drogi krajowe: nr 212 – Chojnice-Osowo Lęborskie i nr 214 – Łeba-Kościerzyna-Warlubie.
Należy do gminy Cewice, położona jest w województwie pomorskim, w południowej części powiatu lęborskiego. Graniczy z sześcioma gminami: Nowa Wieś Lęborska, Potęgowo, Czarna Dąbrówka, Sierakowice, Linia i Łęczyce. Na zachód od Cewic przebiegała trasa linii kolejowej Lębork – Bytów – Miastko (obecnie nieistniejąca). W pobliskich Siemirowicach znajduje się lotnisko wojskowe. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego. Cewice to stolica gminy. Miejscowość leży w odległości 12 km na południe od Lęborka u podnóża piętrzącego się do wysokości 174 m n.p.m. wzniesienia o nazwie Dolnogóra; liczy obecnie około 1 700 mieszkańców. Gmina Cewice ma charakter typowo rolniczy. Niewiele jest na terenie gminy dużych zakładów produkcyjnych, a prowadzona działalność gospodarcza obejmuje w większości świadczenie usług różnego zakresu. Gospodarstwa rolne zajmują około 31% ogólnej powierzchni gminy. Łącznie na terenie gminy znajduje się 515 gospodarstw rolnych, w tym 511 gospodarstw indywidualnych. W większości zajmują one powierzchnię do 5 ha, przy czym średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 11,3 ha. Gospodarstwa o powierzchni powyżej 15 ha stanowią jedynie 13,6 % ogólnej liczby.
 
źródło: http://www.cewice.pl/
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS