Kaszubszczyzna | Kaszuby środkowe | Kartuzy dzis

Miasto Kartuzy dziś

Małgorzata Klinkosz
fot. Andrzej Jastrzembski
 

Kartuzy (Kartuzë, niem. Karthaus) –leży nad czterema jeziorami: Jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielonko.
 
Kartuzy to miasto pięciu jezior położone w województwie pomorskim, zaledwie 32 km na południowy zachód od Gdańska. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie, dzięki czemu przybywający z odległych miejsc, mają  gwarancję szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się. Kartuzy są chyba jedynym miastem w Polsce, do którego z   każdej strony wjeżdża się przez pięknie zachowane lasy, dlatego ziemia kartuska jest rajem dla ludzi spragnionych kontaktu z przyrodą. Składniki polodowcowego krajobrazu, który tworzą pagórki i wzgórza porośnięte lasami mieszanymi,   połyskujące w słońcu jeziora, przecinające łąki, potoki i rzeki, nadają tej części Kaszub niepowtarzalny urok.
    
Powierzchnia gminy Kartuzy wynosi 205 km2 co plasuje ją wśród największych gmin województwa pomorskiego. Gminę Kartuzy zamieszkuje ponad 30 tysięcy osób, samo miasto liczy ponad 15 tysięcy mieszkańców. Życzliwość i gościnność miejscowych Kaszubów może zaskoczyć niejednego.
 
Popularne są dni targowe: piątek i wtorek, podczas których, na targu, można usłyszeć wiele odmian kaszubszczyzny.
Imprezy plenerowe w mieście i jego okolicach: Truskawkobranie, Jarmark Kaszubski, tańce na Wyspie Łąbędziej przyciągają turystów z całej Polski i są okazją do prezentacji regionu. Infrastruktura turystyczna ma niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym miasta i regionu. Kartuzy słyną też z fabryki mebli szkolnych i biurowych, z licznych warsztatów1) rzemieślniczych, w których kultywuje się rodzime tradycje.
 
Zabytek klasy 0, Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP przyciąga niezliczone rzesze turystów. Działający od lat Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby promuje w mieście, Polsce i za granicą mowę i zwyczaje Kaszubów.
 
 
http://www.kartuzy.pl
 
 
 
 

 

 

ISBN: 978-83-62844-10-4 © by Authors. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny: „Dziedzictwo kulturowe / Kultura ludowa”). Wykonanie: ITKS